Anadolu'da Aşiretler .:: Anadoluasiretleri.com ::.
Breguet watchesCartier watchesDefy Extreme watchesFranck Muller watchesDumont Pantree watchesBaume Mercier watchesMonaco Monza watchesJ12 GMT watchesArnold Limited Edition watchesFormula 1 SLR Golf watches
   
.:: Haberdar Et ::.
Yeniliklerden haberdar olmak için kayıt olabilirsiniz.
Ad Soyad:
E-Posta:
Nasıl Arama Yapılır?

Herşeyden önce belirtmeliyiz ki, bu çalışma bir etnisite araştırması değildir. Bu çalışma 1453 ile 1650 yılları arasında yaşamış Anadolu aşiretleri üzerine yapılmış bilimsel bir araştırmadır. Burada yerleşik halk yer almamaktadır. Dolayısıyla herkesin kendi geçmişini bulması mümkün değildir. Buna bağlı olarak burada kendileriyle ilgili bilgi bulamayanların bir kısmı, ailelerinin yerleşik durumda olmasından kaynaklanmış olabilir. Sonradan Balkanlar ve Kafkasya’dan Anadolu’ya göç edip gelmiş kimselerin de burada kayıtları yoktur. Ayrıca isim değiştirmiş aileler ile yer adlarının sürekli değiştirilmesi sebebiyle de yer adlarından dolayı da arananlar bulunamayabilir.

Bu çalışmanın kaynağını oluşturan Osmanlı Tahrir Defterleri “siyakat” denilen kural dışı bir yazıyla yazılmıştır. Dolayısıla bazı yer adlarının okunmasında hatalar bulunabilir. Bunlar zaman içinde düzeltilecektir.

NASIL SORGULAMA YAPILMALIDIR?
Genellikle kelimeler Osmanlı dönemindeki şekliyle yer almaktadır. Mesela Şehidlü cemaati aranacaksa, şehitli yazıldığında bulunamayacaktır. Bunun için öncelikle ana sahifede bir sorgulama konulmuştur. Burada hiçbir ücret ödemeden bu sorgulamaları yapıp sonra asıl sorgulama kısmına girebilirsiniz. Keza (t) ve (d), (c) ile (ç), (i) ile (ı ve ü, u) harfleri farklı şekillerde sorgulanmalıdır. Mesela “Sarı İbrahimli” kelimesi Saru İbrahimli veya Saru İbrahimlü gibi iki şekilde de sorgulanmalıdır. “Karaçorlu”, “Karacorlu” biçiminde de yazılmıştır. Kimi zaman bazı kelimelerde bazı harfler farklı bir şekil almıştır. Mesela Hasanlu, Hasanlar veya Hasaniler olarak da geçmektedir. Bu tür kelimelerin aranmasında kelimenin (lu) , (lar) ve (iler) kısmı yazılmadan sadece "Hasan" veya "Hasanl" olarak aramak gerekir. Bazen da geçmişte “Z” harfi ile söylenen bazıları günümüzde “J” ile söylenmektedir. Bu bakımdan gerek aile lakapları, gerekse yer adları eski isimleriyle sorgulanmalıdır.

Yukarıda belirtilen sorgulamada aksaklık çıkaracak konuların, programın geliştirilmesine bağlı olarak ileride düzeltileceğini belirtmek yerinde olacaktır.


Sorgulama sayfasını görmek için tıklayınız...Sorgulama yapabilmek için siteye Üye olmanız zorunludur. Üyelik işleminden sonra sorgulama yapmak istediğiniz adet kadar kredi yüklemeniz gerekmektedir. Yükleme işlemini kredi kartınızla güvenli birşekilde yapabilirsiniz.
Üyelik için tıklayınız

.:: Üye Girişi ::.
E-Posta :
Şifre :
2009 Tüm Hakları Saklıdır. İçerikler izinsiz kullanılamaz.